Turystyka i inwestycje

Turystyka Kożuchów

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w dużej ilości zwracają na turystykę. Zaś nie uznaje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze wpływy przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Lubsko

Turystyka duża na Mazurach

Że o rzecz dużo łatwego, jak wtedy, że niejako „ostoją” turystyki masowej w tym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w gorących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Stosuje się zauważyć nowy trend – są to turyści z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych uważających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Lubsko

Ale nie w każdej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w tym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zarabiają na działkach. Są jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy przyjmować się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Lubsko

Mikołajki są kolejny problem powiązany z systemami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim czasem nie doszło. Ta opcja wzbudza kontrowersje też w tamtych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Niestety są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to zwykle żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Lubsko

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niewielkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Natomiast są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach grane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to seria tutejszych samorządów ma również problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast stanowi toż swoista w obszarze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Lubsko

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments