Dom maklerski Grójec

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie postrzegana jest zbyt czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie szerokie są oferty jej użytkowania. Nie wyłącznie widzi ona zastosowanie przy produkcji paliwa.

Dom maklerski Kobyłka

Ujawnia się, że pochodne ropy można odkryć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a używa się spośród niej nawet podczas wytopu stali. Czy o inwestować w ropę? Wiele inwestorów wciąż się zastanawia. Jednak jak podejmą już decyzję, pojawia się kolejne pytanie: Jak inwestować w ropę, jaka posiada sporo obliczy?

Jak zarobić na taniejącej ropie?
Reklama

Inwestycja w treści i ETF-y

Zacznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do przygotowania gotowego wyniku jest mocno delikatny i rozłożony na zdrowe etapy. Kolejno nazywają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z normy największe firmy zabierające się wydobycie ropy, łączą w bezpośredniej pracy zarówno upstream jak również downstream. Czym stanowi wówczas upstream? Mówiąc dalej istnieje toż znajdowanie złóż ropy co świadczy, że wstępując w ostatnim regionie, jest się beneficjentem cen ropy, które często wzrastają. Midstream jest przecież odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka nosi żyć skłonna do przetworzenia.

Dom maklerski Kobyłka

W ostatnim zakresie na giełdzie działa spółka Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy spośród obecnego regionu mogą pochwalić się znaczną stabilnością w przyrównaniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie dlatego iż ceny za jeden transport materiału są nieznacznie zależne z wartości samej ropy. Tym ze wspomnianych stanów jest downstream. Wykorzystuje się z wszystkimi składnikami powiązanymi z przetwórstwem środka w gotowy produkt. W jego zakres wchodzi i sprzedaż detaliczna i hurtowa. Oznacza to, że przedsiębiorcy w ostatnim zakresie, zarabiają w przypadku spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Kobyłka

Jak w wyraźniejszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Drinku z najnaturalniejszych zabiegów na lokatę w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, jaki stanowi odpowiednio połączony z ceną ropy naftowej. Oznacza to, że mogą stanowić to ETF na firmy z bogatych sektorów- powiązanych z ropą naftową, lecz też kontrakty o małym terminie. Nie mniej jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a też całą strukturę opłat.

Dom maklerski Kobyłka

Które są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zainteresujmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, jednak przy zastosowaniu różnych instrumentów pochodnych, które są notowane na zbycie uregulowanym, a ponadto na zbycie rozumianym jako OTC. Nie mniej jednak, inwestorzy decydując się na takie podejście, muszą dokładnie rozróżnić typy ropy naftowej, a też czasy wykonania, a przede każdym miejsce zarówno contango jak również backwardation. Przejdźmy już do tego, że powstają na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Istnieją ostatnie:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej popularnych rodzajów, które podobnie są notowane na giełdzie. Najważniejszy plus największy handel przenosi się natomiast na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI wyróżnia się przede każdym niższą gęstością oraz niższą zawartością siarki niż pozostały rodzaj- Brent. Kontrakty na ostatni styl znajdziecie na giełdzie NYMEX. Istnieją toż wciąż kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent płynie z mieszanki ropy z Morza Północnego. Zawiera ona prawdziwszą pojemność siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a i jest nieco gęsta. Największy handel przenosi się na budowie ICE i także gdy w poprzednim przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą również wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent przyniosła to, że to WTI było kilka droższym surowcem.

Dom maklerski Kobyłka

Nie mniej a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła kolosalna zmiana kierunku plus wtedy akurat ropa Brent stała się droższa od WTI. W kwietniu zeszłego roku, ropa Brent była bliższa od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą też zrozumieć, przed przystąpią się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą również zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a jeszcze ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa dzieli się daleko z wartości terminowej. Wpływ tworzy na to dużo czynników, a przede każdym poziom stóp procentowych, jak również prognozowana produkcja, zaś w szczególności popyt na indywidualny produkt. Jeżeli natomiast inwestorzy przyjmują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą tak zrozumieć terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę to nie tylko zakupy a sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy tegoż CFD. Inwestorzy są duży zakres możliwości zarówno przy ETF, które więcej można połączyć z różnymi, opcyjnymi strategiami. Jeżeli natomiast inwestorzy dopiero co pragną wpaść na rynek handlu czarnym złotem, muszą zrozumieć specyfikę surowca, a dodatkowo elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie znacznie opłacalna. Dom maklerski Kobyłka

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments